FAL > Media > Media
Baby Shower - Wielkopolskie mamy chcą się rozwijać

Fundacja Aktywności Lokalnej wraz z Partnerami zapraszają do wzięcia udziału w ciekawych projektach szkoleniowo-doradczych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Z możliwości udziału w bezpłatnych zajęciach skorzystać może 120 kobiet – matek z gmin: Buk, Dopiewo, Kleszczewo, Kostrzyn lub Śmigiel.

 

W szczególności mamy przebywające obecnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Podczas szkoleń i doradztwa na miejscu zapewniona będzie profesjonalna opieka nad dziećmi.

 

Na jednych z zajęć uczestniczki nauczą się noszenia dziecka w chuście, aby mama podejmując pierwsze aktywności po porodzie m.in. związane z prowadzeniem domu, robienie  zakupów, spotkania, czytanie, pisanie, itp. mogła być z maleństwem cały czas blisko. Uczestniczki otrzymują taką chustę na własność.
Dla uczestniczek ogromne znaczenie ma możliwość wymiany doświadczeń, podkreślają ogromne znaczenie warsztatów i doradztwa, które dały im możliwość lepszego poznania siebie, swoich silnych i słabych stron, wiedzę nt. możliwości prawnych, a także umiejętności lepszego samozorganizowania w perspektywie zatrudnienia czy prowadzenia firmy.

 

Formularze zgłoszeniowe można pobrać w siedzibie urzędu danej gminy lub ze strony internetowej www.fal.org.pl Zgłoszenia przyjmowane będą do końca września lub do wyczerpania miejsc.

 

Zapraszamy na spotkania informacyjne w poszczególnych gminach:

Buk - 1.10.2009 (czwartek) w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul.Dobieżyńskiej 27 w Parku Harcerza.

Kleszczewo - 12.10.2009 w Świetlicy Środowiskowej, ul. Poznańska 6

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 061 6256845, 0693198715.

 

Inicjatorami akcji są osoby od lat aktywnie angażujące się w działania na rzecz środowisk lokalnych w Wielkopolsce (prywatnie rodzice dwuletniego Maksa). Sygnalizują, że sytuacja rodzin z małym dzieckiem w gminach w naszym województwie wymaga szczególnej uwagi. Przykładowo w Buku, w Dopiewie czy Kostrzynie w samym tylko 2009 roku urodziła się ponad setka dzieci, a często rodzice (zwłaszcza mamy) mają wrażenie, że są zostawieni samemu-sobie.

Wiele - nie z własnej woli - jest nieaktywnych społecznie i zawodowo lub przebywa na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, część z nich chciałaby zacząć pracować lub stopniowo wracać do aktywności zawodowej, niestety nie wiedzą czy sobie poradzą. Na terenach małych gmin najczęściej nie ma żłobków lub popularnych w Poznaniu "klubów malucha", trudno też o dobrą, sprawdzoną opiekunkę (te na ogół są już zajęte). Po urodzeniu dziecka bardzo komplikuje się sytuacja kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Wspomniane bariery sprawiają, że mamy odkładają własne potrzeby oraz plany rozwoju osobistego i zawodowego "na później". Narodziny dziecka odmieniają życie – oprócz radości pojawia się wiele niewiadomych i stresu.

Pojawiają się pytania odnośnie dalszych planów. Organizatorzy, rozumiejąc powyższe problemy, odpowiadając na zapotrzebowanie mam oraz zapewne ich mężów/partnerów i dzieci, zdecydowali się na realizację takich działań. Cieszymy się, że nasz pomysł wzbudza zainteresowanie i na takie cele udaje się uzyskać dofinansowanie m.in. z funduszy unijnych. Realizację działań dokładnie w tej formie zaczynaliśmy od Puszczykowa, ale mamy sygnały z całego kraju jak nasza inicjatywa jest cenna i potrzebna. – mówi Iwona Janicka, autorka i koordynatorka projektów.

 

Z podobnego wsparcia skorzystało już ponad 150 kobiet. Podobne projekty zakończyły się już w Czerwonaku, Komornikach, Puszczykowie i w Tarnowie Podgórnym. Zainteresowanych wnioskami z projektów zapraszamy jeszcze jutro na spotkanie podsumowujące do Kuślina.

 

http://www.baby-shower.pl/AKTUALNOSCI/Wiadomosci/Wielkopolskie-mamy-chca-sie-rozwijac.html


 
szukaj
FAL