W 2021 r. wspieramy działania ok. 60 społeczności współpracując bezpośrednio z przedstawicielami/przedstawicielkami organizacji pozarządowych, młodzieżowych rady, rad seniorów, sołectwami oraz grupami inicjatywnymi (nieformalnymi).
Masz Głos to prowadzona od 2002 roku przez Fundację im. Stefana Batorego ogólnopolska akcja mająca na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi, wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za losy gminy wśród mieszkańców i mieszkanek, a także zwiększanie ich udziału w życiu publicznym. „Uczestnicy akcji Masz Głos pokazują, że ludzie chcą korzystać ze swoich praw i mieć wpływ na miejsca, w których żyją, że się angażują. Pokazują, że samorząd to żywa idea. Działają w całej Polsce, również w bardzo małych miejscowościach. Tam nie dociera kamera, a dzieją się znakomite rzeczy. Fundacja docenia ludzi, którzy je robią; pragnie popularyzować ich wysiłek i kreatywność” – Aleksander Smolar, Prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Od 2002 roku swoim działaniem akcja objęła 680 gmin, czyli 27% gmin w całej Polsce, a wzięło w niej udział około dwóch i pół tysiąca uczestników i uczestniczek.
Niniejsze działania współfinansowane ze środków Fundacji im. St. Batorego (Akcja Masz Głos).
Strona akcji Masz Głos: www.maszglos.pl
Z dumą ogłaszamy - mamy finalny skład 💪❤️ akcji Masz Głos w edycji 2022!
Będziemy mieć pod opieką 41 organizacji i grup nieformalnych z 3 województw - kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Cieszymy się, że jesteście z nami!
Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w naborze w ramach tegorocznej edycji!
Obserwujcie profil na FB Masz Głos i stronę https://www.maszglos.pl/
Organizatorzy:
Fundacja Batorego | Fundacja Aktywności Lokalnej | Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES | Homo Faber | Fundacja Soclab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych | Stowarzyszenie Rozwoju „Inspiracje”
Więcej na stronie: Masz Głos
Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza grupy nieformalne i organizacje, które chcą we współpracy z miejscowymi władzami rozwiązywać wybrany lokalny problem lub zrealizować pomysł na ulepszenie swojej miejscowości do udziału w 16. edycji akcji Masz Głos. Chętni, którzy zgłoszą się do akcji i zostaną przyjęci, dostaną wsparcie w prowadzeniu działań – m.in. współpracę z ekspertami, porady, możliwość udziału w szkoleniach.
Rekrutacja trwa do poniedziałku 14 marca 2022 roku przez formularz.
W obecnej, nadzwyczajnej sytuacji, spowodowanej wojną w Ukrainie, przed wspólnotami lokalnymi oprócz codziennych wyzwań i działań pojawiają się nowe. Uchodźcy potrzebują nie tylko jedzenia i dachu nad głową, ale też włączenia w życie wspólnoty. Jednak to tylko jeden z możliwych tematów do podjęcia w akcji.
Można zgłosić się z innymi pomysłami dot. usprawnienia funkcjonowania samorządu, np. na stworzenie miejsca do spędzania czasu wolnego dla młodzieży, aktywnością seniorów, dostępnością przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami, aktywizacją kobiet, świetlicami gminnymi, ekologią i klimatem, dziedzictwem kulturowym i przemysłowym.
Dotychczas uczestnicy zajmowali się m.in. poprawą sytuacji migrantów – Fundacja Zustricz zaczęła współpracę z Urzędem Miasta Krakowa, by wypracować sposoby pomocy migrantom z Ukrainy, wykluczeniem transportowym – Sołectwo Radomyśl na Pomorzu niedawno wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych, które zostały zlikwidowane w pandemii.
Najlepiej zrealizowane przedsięwzięcia angażujące społeczność lokalną i władze samorządowe pod koniec edycji wyróżniane są nagrodą Super Samorząd i Super Głos.
W 2022 roku akcja Masz Głos jest realizowana we współpracy z partnerskimi organizacjami: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju Inspiracje.
Więcej na stronie: akcja Masz Głos
Za nami bardzo pracowity, ale niezwykle pozytywny weekend w ramach ogólnopolskiej Akcji Masz Głos. Wiele ciekawych rozmów, dyskusji... a co najważniejsze wszystko to działo się w formule bezpośredniej w gronie aktywnych ludzi z województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego!
Wypite litry kawy i herbaty oraz marchewki i papryczki oraz pyszne ciasto serwowane przez Hotel Szablewski pozwalało nam na długie rozmowy.
Cieszymy się, że mogliśmy się z Wami spotkać i wspólnie naładować pozytywną energią do dalszych działań w świetnym gronie: FASON, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Promyk Nadziei" Żabienko, Społeczność Holendry, Moc Inicjatyw, Wolontariat WPN, Spot Radomsko, Młodzieżowa Rada Gminy Suchy Las, Koło Gospodyń Wiejskich Śródczanki, Fundacja Matecznik, Stowarzyszenie M-Lab Konin, Stowarzyszenie Satori, Młodzi dla Puszczykowa, Stowarzyszenie RAZEM DLA KONARZEWA, Głośno o hałasie w Łodzi, Koło Gospodyń Wiejskich w Kotkowie "Baziowe Kotki", Konstantynów Łódzki - Miłośnicy Przyrody, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich "Wieś i My", Fundacja Leśne Dziki, Społeczne Komorniki SpoKo, Grupa Starołęka, Fundacja Akceptacja.
Z pozostałymi jesteśmy w kontakcie ;)
Organizatorzy:
Fundacja Batorego | Fundacja Aktywności Lokalnej | Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES | Homo Faber | Fundacja Soclab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych | Stowarzyszenie Rozwoju „Inspiracje”
Dane do faktury:
Fundacja Aktywności Lokalnej
ul. Lipowa 6A
62-040 Puszczykowo
NIP: 777-303-66-30